POZYTYWNY WYNIK TESTU COVID-19

Twój wynik testu na COVID-19 jest pozytywny. Jeśli to Twój pierwszy pozytywny wynik testu na COVID-19, prawdopodobnie masz infekcję. Może się zdarzyć, że wyniki testów na COVID-19 będą pozytywne przez dłuższy czas po infekcji. Możesz umówić się na konsultację z lekarzem, żeby dowiedzieć się, co to może oznaczać. Wynik testu na koronawirusa może też być graniczny (niejednoznaczny). Niejednoznaczny wynik oznacza, że nie można stwierdzić, czy jest on pozytywny, czy negatywny. Wynik graniczny blokuje możliwość utworzenia unijnego certyfikatu COVID w archiwum Kanta. Jeśli potrzebujesz otrzymać certyfikat testu, musisz ponownie wykonać test. Umów się na konsultację telefonicznie: +358 (0)30 6000*. Laboratorium wykonujące test na COVID niezwłocznie prześle Ci dane kontaktowe do ośrodka chorób zakaźnych w Twojej gminie. Niektóre gminy nie nakładają już izolacji ani kwarantanny na osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu. Zaleca się poinformowanie pracodawcy o pozytywnym wyniku testu w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się infekcji COVID. Postępuj zgodnie z poniższymi informacjami dotyczącymi leczenia w domu.

POSTĘPOWANIE

Jeśli masz łagodne objawy, możesz wracać do zdrowia w domu. Leczenie polega na odpoczynku i przyjmowaniu standardowych leków w przypadku infekcji dróg oddechowych lub biegunki. W razie konieczności możesz brać paracetamol na złagodzenie bólu i gorączki w zalecanych dawkach.

Niektórzy pacjenci wymagają stosowania środków zapobiegających niedrożności naczyń (zakrzepicy) w związku z infekcją COVID-19. Jeśli w przeszłości cierpiałeś na niedrożność naczyń lub występują u Ciebie czynniki ryzyka zakrzepicy (np. nadwaga, palenie papierosów, stosowanie hormonalnej terapii zastępczej lub przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych), skontaktuj się z lekarzem, który dokona oceny sytuacji.

Poniżej znajduje się link do informacji na temat zakażenia koronawirusem i ryzyka zakrzepicy żylnej (w j. fińskim). Jeśli jesteś w grupie ryzyka zakrzepicy żylnej umów się na konsultację telefoniczną z lekarzem (w przychodni / poradni medycyny pracy / ośrodku prywatnym):

https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/taudit-ja-torjunta/taudit-ja-taudinaiheuttajat-a-o/koronavirus-covid-19/koronavirus-ja-tukostaipumus

Jeśli pojawią się wyraźne objawy lub Twój stan zdrowia się pogorszy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem za pomocą środków komunikacji na odległość (połączenie wideo, czat lub teleporada). Jeśli korzystasz z usług Terveystalo, Twoim podstawowym kontaktem jest wyznaczony zespół ds. ochrony zdrowia. Jeśli Twój stan nagle się pogorszy i/lub masz atak poważnej duszności (trudności w oddychaniu), zadzwoń na numer alarmowy 112 lub poproś kogoś, żeby zrobił to w Twoim imieniu.

IZOLACJA

W przypadku infekcji bezobjawowej lub skąpoobjawowej zaleca się co najmniej 5-dniową izolację. Izolację można zakończyć po dwóch dniach od ustąpienia objawów.

Poniżej znajduje się link do instrukcji THL na temat izolacji i kwarantanny:

https://thl.fi/pl/web/zakaźne-choroby-i-szczepienia/co-nowe/coronavirus-covid-19-ostatnie-aktualizacje/transmisja-i-ochrona-koronawirusa/kwarantanna-i-izolacja

NARAŻONE

COVID-19 uważa się za zaraźliwy 48 godzin przed wystąpieniem objawów lub 48 godzin przed wykonaniem testu, jeśli nie masz żadnych objawów. Osoby, które miały w tym czasie bliski kontakt z Tobą, uważa się za narażone. Zasadniczo uznaje się, że są to osoby, które przebywały z Tobą w tym samym pomieszczeniu lub w odległości mniejszej niż 2 metry przez ponad 15 minut.Zaleca się poinformowanie osób z bliskiego kontaktu o możliwym narażeniu.

Osoby, które ewidentnie miały z Tobą bliski kontakt (domownicy, inne ewidentnie narażone osoby), powinny pozostać w domu w warunkach kwarantanny (nosić maskę, unikać kontaktów z innymi). Jeśli u narażonych osób pojawią się objawy koronawirusa, zaleca się wykonanie testu.

Zalecany czas kwarantanny to 5–10 dni.