COVID-19 TESTI POSITIIVNE TULEMUS

Teie COVID-19 testi tulemus oli positiivne. Kui see on teie esimene positiivne COVID-19 testi tulemus, tähendab see, et teil on tõenäoliselt COVID-19 haigus. Mõnikord on COVID-19 testi tulemus mõnda aega positiivne pärast läbi pöetud COVID-19 haigust. Soovi korral võite broneerida aja arsti juurde, et arutada analüüsi tulemuse mõjusid. COVID-19 testi tulemus võib olla ka piiripealne. Piiripealne tulemus tähendab, et tulemust ei saa vastata positiivse või negatiivsena. Piiripealsest tulemusest ei tule OmaKantasse ELi koroonaviiruse sertifikaati. Kui on vaja sertifikaati, tuleb teha uus proov. Broneeri ajad telefonil: +358 (0)30 6000*. Koroonatesti teinud labor edastab Sinu kontaktandmed Sinu kohalikku nakkusosakonda.. Mitmed omavalitsused ei võta enam positiivse tulemuse saanud isikutega ühendust ega kirjuta ametlikku isoleerimist ega karantiini. COVID-19 haiguse leviku tõkestamiseks on soovitatav teavitada oma tööandjat. Järgige allolevaid juhiseid koduhoolduseks ise.

Ravi

Kui teie sümptomid on kerged, saate kodus taastuda. Ravi on puhkus ja tavaline hingamisteede infektsiooni või kõhulahtisuse sümptomaatiline ravi. Vajadusel võite võtta valu ja palaviku leevendamiseks paratsetamooli vastavalt juhistele.

Mõned patsiendid võivad seoses COVID-19 infektsiooniga vajada veresoonte ummistuse (tromboosi) profylaktika. Kui teil on olnud veresoonte tromboos või teil on veresoonte ummistuse riskifaktoreid (nt ülekaal, suitsetamine,hormonaalsed rasedusvastased vahendit , võtke olukorra hindamiseks ühendust arstiga.

Allpool on link koroonaviiruse nakkuse ja venoosse tromboosi riski kohta teabele (soome keeles). Kui teil on venoosse tromboosi oht, palume broneerida arsti telefonikontroll (tervisekeskus / töötervishoid / era):

https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/taudit-ja-torjunta/taudit-ja-taudinaiheuttajat-a-o/koronavirus-covid-19/koronavirus-ja-tukostaipumus

Kui teil on ilmselged sümptomid või teie seisund halveneb, pöörduge kindlasti kaugühenduse (video-, vestlus- või telefonikohtumise) abil arsti poole. Kui olete Terveystalo töötervishoiu klient, on teie esmaseks kontaktiks teie määratud töötervishoiumeeskond. Kui teie seisund halveneb kiiresti ja/või teil on raske hingeldus (hingamisraskus), helistage hädaabinumbril 112 või paluge kellelgi enda eest helistada.

Isolatsioon

Kergete ja asümptomaatiliste infektsioonide korral on soovitatav isoleerida vähemalt 5 päeva. Enne isolatsiooni lõppu peaks isik olema kaks päeva asümptomaatiline.

Allpool on link THL-i juhistele isoleerimise ja karantiini kohta:

https://thl.fi/en/web/infectious-diseases-and-vaccinations/what-s-new/coronavirus-covid-19-latest-updates/transmission-and-protection-coronavirus/quarantine-and-isolation

Kokkupuude

COVID-19 loetakse nakkavaks 48 tundi enne sümptomite ilmnemist või 48 tundi enne positiivset testi tulemust, kui teil pole olnud sümptomeid. Inimesi, kes on teiega selle aja jooksul tihedalt suhelnud, võib pidada kokku puutunuteks. Üldreegel on, et lähikontakt on inimene, kes on viibinud samas ruumis või sinust 2 meetri lähedusel kauem kui 15 minutit. Võimalikust kokkupuutest on soovitatav teavitada lähikontakte.

Selgelt lähikontaktis olnud inimesed (ühes leibkonnas elavad, teised selgelt kokku puutunud isikud) peaksid jääma koju karantiinilaadsetes tingimustes (kandma näomaski, vältima uusi suhtluskontakte). Kui kokkupuutel inimestel tekivad koroonaviirusnakkusele sarnased sümptomid, on soovitatav teha COVID-19 test.

Karantiini soovitatav kestus on 5-10 päeva.