13.8.2019 11:00

Puijo Wolleyn ja Terveystalon yhteistyö jatkuu mestaruusliigassa

Puijo Wolley Juniorit ry:n ja Terveystalon pitkä yhteistyökumppanuus jatkuu myös mestaruusliigassa. Yhteistyösopimus on kolmevuotinen ja koskee naisten mestaruusliigajoukkuetta ja samalla koko seuraa. Terveystalon rakentaman hoitopolun lisäksi Terveystalon asiantuntevat lääkäri- ja hoitopalvelut tukevat monipuolisesti joukkueen valmennusta.


Terveystalo Sportin asiakkuuspäällikkö Mika Kivisen mukaan kokonaisvaltainen yhteistyö on toiminut seuran kanssa hyvin aiemmat vuodet.

– Yhteistyö seuran kanssa on ollut molemmin puolin aktiivista ja hyvät kokemukset aiemmasta olivat ehdottomasti tärkeää pohjaa tälle yhteistyömme jatkamiselle. Haluamme tarjota naisten joukkueelle edelleen nopean ja huipputason hoitojärjestelyt ja samalla tavalla palvella seuran jäseniä perheineen. Luotettavuus on molemmin puolin yhteistyössä tärkeä arvo, Kivinen toteaa. 

Puijo Wolleyn Naisten päävalmentaja Jukka Lehtonen kokee yhteistyön Terveystalon kanssa tärkeänä osana joukkueen kauteen valmistautumisessa ja sen aikana.

– Joukkueen syyskauden avaukseen liittyy tärkeänä osana urheilijan terveystarkastukset Terveystalossa. Tutkimuksista saatava info on tärkeää pohjaa valmennuksen kuin joukkueen lääkärin tehtävien tukena kauteen valmistautuessa kuin sen aikana. Nopea hoitopolku on sarjassa iskukykyisenä pysymisen ehdoton edellytys ja sen kumppanuus varmistaa, Lehtonen arvioi. 

Puijo Wolley Junioreiden toiminnanjohtaja Niina Pirskanen on iloinen tärkeän kumppanuuden jatkumisesta.

– Terveystalo on seuramme yksi pitkäaikaisimmista kumppaneista ja on todella hienoa, että he jatkavat myös naisten edustusjoukkueen tukijana mestaruusliigatasolle. Hoitopolun toimivuus ja sen nopeus ovat tärkeitä niin liigapelaajalle, kuin pienemmälle juniorille, haaverin sattuessa. Toisaalta asiantuntijaverkostoa valmennuksen tueksi tarvitaan laaja-alaisesti ja kumppanimme tarjoaa palveluita myös tätä taustaa tukien, summaa Pirskanen yhteistyöstä. 

Puijo Wolleyn naisten mestaruusliigakausi käynnistyy 27.9. Pihtiputaalla, ensimmäinen kotipeli Kuopiossa 2.10. 

www.terveystalo.com
www.puijowolley.fi 

Lisätietoja medialle:
Mika Kivinen, Suomen Terveystalo Oy, p. 0400 462 199
Niina Pirskanen, Puijo Wolley Juniorit ry, p. 050 306 6889